Menopoz döneminde ağız ve diş sağlığına dikkat!

menopoz dönemi diş sağlığı nasıl korunur hakkında bilgiler

Menopoz dönemi ile birlikte dişlerinizde meydana gelen etkilerden nasıl korunabilirsiniz aşağıdaki özel makalemizde sizlere bununla ilgili bilgiler sunuyoruz kızlar. Menopoz döneminde yaşanan genel rahatsızlıklar içerisinde yer alan ağız ve diş rahatsızlıkları, bu dönemde fazlasıyla canınızı sıkabilir. Ama bu etkeni, uzmanların sunmuş oldukları genel tavsiyeler ile kolaylıkla yenebilir ve daha rahat bir menopoz dönemi geçirebilirsiniz kızlar.

Menopoz, her kadınının yaşayacağı kaçınılmaz bir gerçek olarak karşımıza çıkıyor. Kadınlar için biyolojik ve psikolojik olarak birçok değişimin yaşandığı zorlu dönemde diş sağlığı da etkileniyor. Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu, ağız ve diş sağlığının, vücut sağlığının ayrılmaz bir parçası olduğunu belirterek, menopoz döneminde ağız ve diş sağlığıyla ilgili bilgiler veriyor.

Kadınlarda ağız-diş sağlığı menopoz, hamilelik, bebek emzirme ve mensturasyon dönemlerinde farklılıklar gösterir. Menopozda yaşanan psikolojik sorunlar nedeniyle uzunca bir süre profesyonel ağız bakımına ara verilmesi, ağız sağlığı sorunlarının büyümesine neden olabilir.

Yaşa bağlı ve cerrahi işlem sonrası gelişen menopozla kadınlarda aşırı terleme, ciltte gerginlik, sıkıntı, saç dökülmesi, osteoporoz ve kalp damar hastalıkları riskinde artış gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Bu süreçte en çok ihmal edilen konu ağız bölgesindeki sorunlardır.

Bu dönemde ne gibi değişiklikler oluyor?

Menopoz döneminde tat değişiklikleri, ağızda yanma hissi, tükürük akışında azalmaya bağlı ağız kuruluğu, sıcak veya soğuk yiyeceklere karşı aşırı hassasiyet ve en önemlisi çene kemiğinde ve dişi çevreleyen kemikte erime en belirgin değişikliklerdir. Menopoz döneminde normal diş bakımına devam edilmesi gerekir.

Menopoz döneminde diş bakımı

Menopoz döneminde kadınlar dişlerini günde düzenli olarak iki kez fırçalanması çok önemlidir. Aylık periyotlar halinde rutin diş kontrollerinin de ihmal edilmemesi gerekir. Bu dönemde şekerli gıdalardan kaçınılarak, süt ve süt ürünleri tüketmek diş sağlığı açısından doğru olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Ağız Kuruması Nedir başlıklı makalemizde ağız kuruluğu, ağız kuruluğu sebebi ve ağız kuruması hakkında bilgiler verilmektedir.

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.