Erken doğum nedir ve neden olur?

Sevgili tedavisibelirtileri.com takipçileri, bu makalemde sizlere erken doğum hakkında bilgiler sunmak istiyorum. Normal bir doğum 40 haftalık bir süre içerisinde gerçekleşirken, erken doğumlar 28-37 haftalar arasında oluşur. Doğum süresinin kısalması ve erken doğum hangi sebeplerden dolayı oluşur merak ediyorsanız, bu yazımı okumalısınız.

Dölütün (fetus) anne rahiminde normal bir hızla gelişmesine karşın, hamileliğin zamanından erken son bulmasıyla düşük kilolu bir çocuk doğabilir. Dölütün büyüme hızının yavaşlaması nedeniyle zamanında yapılmış bir doğuma karşın, çocuk düşük kiloyla doğabilir. Bu iki durum, bir arada da bulunabilir.

Hamileliğin 28-37. haftaları arasında doğan çocuklara “Erken doğmuş”, “Prematür”, “Preterm” çocuklar denir. Hamileliğin 20-28. haftaları arasında doğan çocuklaraysa, “İmmatür çocuklar” denir. Hamileliğin 20. haftasından önce son bulması ya da doğan çocuğun 500 gr’da daha hafif olması durumuna ise “Düşük” (Abortus) denilmektedir. Vücut ağırlığı 2500 gr’dan aşağı olarak doğan çocuklar “Düşük kilolu çocuklar” olarak adlandırılır.

Erken doğumlar, hamileliklerin % 5-10′unda görülmektedir ve yeni doğan ölümlerinde baş sırayı almaktadır

Prematüre Doğumun Nedenleri
Hormonal yetersizlik, yetersiz beslenme, psikojenik etkenler, annenin üreme organlarına ait bazı bozukluklar (rahimin bölmeli olması gibi) annenin kronik hastalıkları (kronik hipertansiyon, kronik kalp ve böbrek hastalıkları, diabet vb.), zehirlenmeler, çoğul gebelik, sonun erken ayrılması, tümörler, büyük cerrahi girişimler gibi çeşitli etkenler erken doğuma neden olarak gösterilmektedir. Doğum genellikle, hamilelik sonuna erişmeden, rahim kasılmalarının belirmesi ile başlar. Bazen bu noktada ağrılar durdurulur, hamilelik bir süre daha sürdür

ülebilir. Ama genellikle bu kasılmalar sonucu su kesesi yırtılarak doğum başlar, o zaman da erken doğum kaçınılmazdır.

Bir önceki yazımız olan Anne sütünü arttırmak için yapılması gerekenler! başlıklı makalemizde anne sütü nasıl artar, anne sütü nasıl artırılır ve anne sütü yapan yiyecekler hakkında bilgiler verilmektedir.

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.